DORYA TÜRKİYE

ÜRETİM

EL İŞÇİLİĞİNDEN MÜKEMMELLİĞE 

Dorya çeyrek yüzyıl önce nesilden nesile aktarılabılecek kalitede el yapımı mobilyalar üreterek mükemmelliğe ulaşmak için kurulmuştur. Özel tasarım mobilya üretimi geleneğini sürdüren birkaç üreticiden biri olan Dorya’yi diğerlerinden ayıran özellik kusursuz el işçiliği ve estetik görünümüdür. Modern teknolojiyi kullanmasına rağmen, üretim sürecinin en temel özelliği geleneksel el işçiliğidir. Yenilikçi tasarımları, usta teknikleri ve tüm parçalarını her tür tasarıma uygun şekilde özelleştirebilme yeteneği ile otuz yili aşkın süredir Dorya sektörün en iyisi olarak kabul edilmektedir. 


EL OYMASI

Dorya, ahşap oymacılığının bir sanat biçimi olduğuna inanir ve mobilyalarini yüzyıllar öncesine dayanan araçları kullanarak şekillendirme geleneğini sürdürür. Dorya’nın oyma gerektiren her parcası ahşap zanaatkarı tarafından saatlerce süren bir emek ile hazırlanır. Bu uygulamalar Dorya’ya dünyadaki en iyi ahşap oymacılığı ününü kazandırmıştır. 
MARKÜTERİ

Marküteri sanatı yıllar içerisinde değişmiştir ama yine de zahmetli süreç ve zaman gereksinimi yüzyıllar öncesindeki gibi geçerliliğini korur. Göz alıcı marküteri çalışmaları ile uluslararası bilinirliliğe sahip Dorya, nesilden nesile aktarılabilecek kalitede mobilyalar üretmeye büyük önem verir. Bu felsefe, mobilya yapımının, bizden önceki kuşaklarda olduğu gibi, marküteri ustaları tarafından elde uygulanmasını gerektirir. Dorya günümüzde hala bu geleneksel yöntemi kullanır.
BORDÜR

Dekoratif bordürleri uygulamanın birçok tekniği vardır. Dorya, kurulduğu 1979’dan bu yana mobilya bordürlerinde el kesimi geleneğinden ödün vermeden bu hizmeti sunmaktadır. Ustalık gerektiren desenler akçaağaç, abanoz ve hatta son derece hassas bir malzeme olan sedef ile oluşturulur.KABARA

İlk olarak, sandıkları kullanıma elverişli hale getirmek için tasarlanan kabara, yıllar içerisinde popülerlik kazanmıştır. Günümüzde kabara, özellikle döşemelikler üzerinde dikkat çekmesinin yanı sıra birçok uygulamada kullanılır. Dorya, mobilyalarını güzelleştirmek için kabara kullanarak parçalara gösterişli bir hava katar. Yetenekli Dorya ustaları her bir çivi başlığını elde özenle yerleştirir. Yoğun ölçüde zaman almasına rağmen bu sürecin sonunda her bir parçanın zarif çizgileri vurgulanır.
DİKİŞ

Dünyanın en pahalı çanta ve otomobil üreticileri ile aynı teknikleri ve makinaları kullanan Dorya’nın dikiş işlemi temiz ve kusursuzdur. Misyonu, müşterileri için sanat eserleri yaratmak olan Dorya, her bir parçayı günümüzün en iyi malzemeleri ile imal eder. En kaliteli kumaş ve derileri seçip, her bir ilmiğin mükemmel şekilde dikildiğinden emin olarak kusursuz ürünler sunar.
KONSTRÜKSİYON

Mobilyanın kalitesi dış güzelliğine göre belirlenmez. Kalite, mobilyanın çerçevesi, yoğunluğu, doğraması ve sağlamlığı gibi iç unsurları ile ayırt edilir. Dorya, üst düzeyde kalite ve el işçiliği ile nesilden nesile aktarılabilecek mobilyalar üretmesiyle övünür. Bir Dorya parçasi çekil almaya baçladığı andan itibaren belli düzeyde mükemmellik gerektirir. Dorya, mobilyaları belirli bölümlere ayırıp, yapısal sağlamlığını oluşturmak için sistematik olarak üretir. Dorya’nın üstün mobilya konstrüksiyonu için en kaliteli ray ve menteşeler kullanılır. Bir Dorya mobilya sahibi, dış görünüşünün yanı sıra, mobilyasının sonrakı nesillere aktarılabilecek iç özelliklerini taşımasıyla gurur duyabilir.
İSKELET

Bir Dorya parçasının en belirgin özelliği titizliği ve uzman el işçiliğidir. Bu özellik onu çekici kılar. Fakat bir Dorya parçasını yaşam boyu kullanılır yapan şey iskeleti ve sağlamlığıdır. Nesilden nesile aktarılmasını sağlayacak bu bileşenler, mobilyanın ömrünü belirlemede hayati önem taşır.
Dorya, 30 yılı aşkın deneyimi ile ödüller kazanan bir mobilya şirketidir. Marangozluk bilgisi ve montaj deneyimi alanında güçlü varlığını devam ettirir. Her bir Dorya eseri, sağlam ve uzun ömürlü olması için gerekli olan masif ahşap kullanımı ile, el işçiliğinden mükemmelliğe dönüşür. 
CİLA

Dorya’nın tasarımcıları mobilyalarını imal etmek için dünyayı gezerek en iyi ağaç ve egzotik kaplamaları temin eder. Ahşabı en iyi şekilde tamamlayacak şey de en kaliteli boya ve cila işlemidir. Cilalama, mobilya yapımının son aşamasıdır ve ürün fabrikadan çıkarılmadan önce gördüğü son işlemdir. Dorya, her bir parçanın sahibi için önemini bilerek boya ve cilalama işlemlerine büyük özen gösterir. Yetenekli profesyoneller tarafından üstün tekniklerle uygulanan bu cilalama işlemleri temizliği ve özeni sürdürmek adına kapalı ortamda gerçekleştirilir.
KULP VE AKSESUAR

Kulp ve aksesuarlar genellikle lüks mobilyaların mücevheri olarak tanımlanir. Fonksiyonel özellikleri önemini korurken, kulp ve aksesuarlar mobilyaya güzellik ve benzersizlik katar. 2002 yılında Dorya kendisine ait kulp ve aksesuar koleksiyonunu tasarımlarına başlamıştır. Dorya’nın tasarladığı tüm metal kulp ve aksesuarlar tek bir çatı altında elde yapılır. Som pirinç ve paslanmaz çelikten yapılan el işi dökümü Dorya kulp ve aksesuarlar sipariş üzerine kişiye özel olarak üretilir.