DORYA TÜRKİYE

MOBİLYA BAKIM


BAKIM, TEMİZLİK VE KULLANIMDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR


AHŞAP MOBİLYALARIN BAKIMI


Mobilyanız özen ve bakım ister…

Dorya’da ahşap mobilyalar; masalar, büfeler, vitrinler, kollu veya kolsuz iskemleler, dresuarlar, şifoniyerler, komodinler, tuvalet masaları, aynalar, ahşap şömineler, sandıklar, her türlü dolaplar, konsollar, gardroplar, çalısma masaları, kütüphane ve kitaplıklar, sehpalar, yataklardan oluşmaktadır.

 • Ahşap mobilyalar yumuşak, az nemli bir bezle temizlenmelidir.
 • Ahşap mobilyaların temizliğinde kesinlikle kimyasal madde kullanılmamalıdır.
 • Ahşap mobilyalar doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Güneş ışığı yüzeylerin solmasına neden olabilir. Ayrıca ahşap mobilyalar doğrudan ısıtıcı ve klima temasından korunmalıdır. Isı ahşabın nemlilik durumunu olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Ahşap mobilyalar, uzun süreli sıvı, kimyasal madde, sıcak ya da yapışkan maddelere maruz bırakılmamalıdır.
 • Çekmeceler geleneksel ahşap sürgü sistemi ile yapılmaktadır. Bu sebeple zaman içinde çekmecelerin işleyişinde sertleşme olabilir. Kayganlığın yeniden sağlanması için çekmecelerin yanlarına parafin ya da kuru sabun sürülerek işlerlik kazandırılabilir.
 • Masaların uzatılması için yapılan ara parçalar bir kılıf içinde teslim edilir. Bu parçalar kullanılmadığı zamanlarda, kılıf içinde yatay biçimde muhafaza edilmelidir. Ara parçalar kullanılırken, güvenlik için mutlaka iki kişi tarafından mobilyaya ilave edilmeleri uygundur.

KUMAŞ DÖŞEMELİ MOBİLYALARIN BAKIMI


KUMAŞLAR

Tüylenme çoğu döşemelik kumaşların karakteristik özelliği olup fazla ipliklerin ve havların yüzeyden ayrılması ile oluşur. İpliklerin ve havların bu şekilde dökülmesi sonucunda döşemenin üzerinde topçuklar ya da tüyler oluşabilir. Bu durum kumaş üreticileri tarafından garanti altına alınmamaktadır. Tüylenme, kullanım ya da aşınmadan ileri gelir, kumaşın kusurlu olmasından kaynaklanmaz ve kumaşın dokusunu zayıflatmaz. Fazla havlar temizlendiğinde tüylenme sona erer. Belirli aralıklarla elektrik süpürgesi ile temizlemek, kumaşın görüntüsünü yenilemek için yeterlidir.

Kumas üreticileri, teflon uygulanmış olsun ya da olmasın, solma ve aşınmaya karşı garanti vermemektedir. Bu nedenle, Dorya Home olarak biz de bu konularda sorumluluk alamıyoruz. Dorya Home ayrıca diğer kumaş satış noktalarında herhangi bir madde uygulanmış kumaşların sorumluluğunu da üstlenmemektedir. Farklı zamanlarda sipariş edilen kumaşların renklerinin tutması, boya grubu farklılıklarından dolayı garanti edilemez.

Doya’da kumaş döşemeli mobilyalar, koltuk, kanepe ve puflardır.

 • Kumaş döşemeli mobilyaların doğrudan güneş ışığından korunması gerekmektedir. Doğrudan güneş ışığı, ısıtıcı ya da rutubete maruz kalması kumaşları, özellikle de ipekleri soldurabilir.
 • Kumaş döşemeli mobilyaların sivri cisimlere, yapışkan ya da sıcak maddeler ile kimyasallara ve ateşe karşı korunması gereklidir.
 • Kuştüyü içeren minder ve yastıkların haftada bir kabartılıp ters çevrilmesi uygun olur. Bu işlem kuştüyünün havalanıp minder ya da yastıkların içinde eşit dağılmasını sağlar.
 • Kumaş döşemeli mobilyaların temizliği haftada bir elektrik süpürgesi ile yılda bir profesyonel temizleyiciler aracılığıyla yapılmalıdır.
 • Farklı cinste kumaşlar farklı temizlik şekilleri gerektirir. Bu konuda ürünün üzerinde bulunan açıklamalara ya da en yakındaki mağazamıza başvurabilirsiniz.


DERİLER

Dorya’da deri döşemeli mobilyalar; koltuklar, kanepeler, üzerinde deri bulunan masalar, çalışma masaları, sehpalar ve sandıklardır.

 • Deri döşemeli mobilyalar doğrudan güneş ışığından, rutubetten korunmalıdır.
 • Deri döşemeli mobilyaların sivri cisimlere, yapışkan ya da sıcak maddeler ile kimyasallara ve ateşe karşı korunması gereklidir.
 • Kuştüyü içeren minder ve yastıkların haftada bir kabartılıp ters çevrilmesi uygun olur. Bu işlem kuştüyünün havalanıp minder ya da yastıkların içinde eşit dağılmasını sağlar.
 • Deri döşemeli mobilyaların temizliğinde, nemli ya da kuru bez veya deri bakımı için olan kremler kullanılabilir.

MERMER YÜZEYLER

Mermer doğal bir malzeme olduğundan üzerinde kendine özgü desen ve renk farklılıkları olabilir. Mermer yüzeyler çizilmeye, lekelenmeye ve keskin cisimlere karşı korunmalıdır. Mermer yüzeylerin temizliğinde, mermer cilaları, az nemli bez kullanılabilir.


KULLANIM HATALARI ve TAVSİYELER

Dorya Home® kendi üretimi olan tüm ürünlerin, teknik üretim hatalarına karşı ömür boyu garanti vermektedir. Söz konusu garanti, kullanım hatalarından ve yukarıda "BAKIM, TEMİZLİK VE KULLANIMDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR" başlığı altında yazılı kurallara uyulmamasından kaynaklanan sorunları kapsamaz.

 • Ahşap ve döşemeli mobilyaların statik zorlanması, çarpma, sivri cisimlerle vurma kullanım hatalarındandır. Tüm ürünler kullanım amacı dışında kullanılmamalıdır.
 • Masa ve sehpa gibi ürünler insan ağırlığını taşımak için yapılmamıştır; üzerine basmak ya da çıkmak tehlikelidir.
 • Sıcak malzemelerin doğrudan ahşap mobilyaların üzerine konması cilayı bozar.
 • Sıcak malzemelerin doğrudan deri döşemeli mobilyaların üzerine konması deriyi bozar.
 • Ahşap ve deri döşemeli mobilyaların üzerine konulan aksesuarların altlarına keçe yapıştırılması çizilmeyi en aza indirgeyeceğinden kullanımı tavsiye edilir.
 • Kanepe, koltuk ve sandalye gibi ürünlerde otururken bu ürünlerle birlikte arkaya doğru kaykılmak ya da benzer şekilde ürünleri esnetmek ürünlerin iskelet yapısını bozar ve sağlamlığını zedeler.

Ayrıca, Dorya®’ya ait ürünlerde meydana gelen problemlerin, şirketimiz yetkili servisine haber verilmeden yetkisiz kişiler tarafından giderilmesi, tamir edilmesi, monte ve demonte edilmesi, ürünler üzerinde işlem yapılması, ürünlerin başka bir adrese nakledilmesi halinde yine ürünlerin yetkisiz kişiler tarafından monte ve demonte edilmesi Dorya Home® tarafından verilen garantiyi geçersiz kılar.